Dibi tutan tencere için kollarınızı yormayın! İri taneli tuzla yeni alınmış gibi olacak

Tencerenin dibi tuttuğunda temizlemesi oldukça zor olabilir. Ancak bu sorunu çözmek için kolay ve zahmetsiz çözüm önerilerini değerlendirebilirsiniz.

BULAŞIK DETERJANI

İçi yanan tencereye tabanını kaplayacak kadar su koyun ve bulaşık deterjanı ekleyip iyice köpürtün. 15 dakika ocakta bu karışımı kaynatın ve 1 gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün tahta spatula ile yanıkları kazıyın. Tam çıkmıyorsa işlemi 1 kez daha yapıp ardından yine yıkayın.

TUZ VE LİMON SUYU

Tencerenin dibine 1 yemek kaşığı kadar kristal tuz ve yarım limon suyu ekleyin. Bu karışımı tencerede yarım saat bekletin. Yarım saatin sonunda temiz bir süngerle çok bastırmadan tencereyi ovun. Ovalama işlemi yanık lekelerinin çıkmasını kolaylaştıracaktır.

KARBONAT

Tencere henüz sıcakken tahta kaşık ile dipte kalan kalıntıları temizleyin, metal kullanmak tencerenin dibinin bozulmasına neden olabilir. Ardından soğuması için tencereyi oda sıcaklığında bir süre bekletin. Tencere soğuduğunda tüm tabanını kaplayacak şekilde karbonat ekleyin. Üzerine çok az su ekleyip 4 saat daha bekletin. Bekleyen karbonatın üzerine kaynar su ekleyin 20 dakika kaynatın. Daha sonra suyu döküp normalde yaptığınız gibi yıkayabilirsiniz.

SİRKE

Eğer yanık lekeleri çok fazla değilse ya da tencerenizdeki kararmalardan rahatsızsanız sirke ile tencerenizi rahatlıkla parlatabilirsiniz. Tencereye 1 su bardağı sirke ekleyin ve kapağını kapatın. Tencereyi bu şekilde 1 gece beklemeye bırakın. Ertesi gün içindeki sirkeyi boşaltın ve deterjanlı sünger yardımıyla tencerenizi temizleyin.

ÇAMAŞIR DETERJANI

Tencere veya tava çok yandıysa bulaşık deterjanı veya toz halindeki çamaşır deterjanını tencereye dökün. Üzerini geçecek şekilde suyla doldurun ve ocakta 10 ila 15 dakika boyunca kaynatın. Su kaynarken, tahta kaşık ile yanık kalıntılarını kazıyın. Ardından kaynayan suyu boşaltın ve sünger yardımıyla tencereyi ovarak temizleyin.

TENCERE NASIL TEMİZLENMELİ

Tencere veya tavanızda oluşan kahverengi- siyah lekeleri temizlemek için önce soğuk olduklarından emin olmalısınız. Ardından bir bulaşık süngerine 1 yemek kaşığı karbonat koyun. Üzerine yarım limon sıkın ve yanan bölgeyi ovun. Bu işlemin ardından durulayın ve eğer lekeler çıkmadıysa sıcak su dolu tencereye 3-4 kaşık karbonat ve 2 kaşık beyaz sirke ekleyin. İçine yanmış tencere ve tavayı karışıma batırıp 4 saat bekleyin ve ardından ovalayıp yıkayın. Bu işlemi yapmadan önce yanan bölgeyi iri taneli tuz ile ovalarsanız leke daha hızlı çıkabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x