Çin’den uygun fiyatlı araçlara yüzde 40 ek vergi getirilmesine tepki: Şirketlerimizin güveni sarsıldı

Türkiye’nin rakiplerine göre uygun fiyatıyla ün yapan Çin menşeili motorlu taşıtlara yüzde 40 ek vergi getirilmesine Çin Ticaret Bakanlığı tepki gösterdi. Çin, ”Bu kararın Türkiye’deki yerli alıcıya zarar vermekle kalmdığını, Çinli firmalarında Türkiye’deki ticaret ortamına olan güvenini de sarstığını” ileri sürdü.

Çin’in Avrupa taşıt pazarındaki potansiyel dominasyonunu engellemek isteyen Avrupa Birliği, Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara yüzde 38 gümrük vergisi uygulama önerisini değerlendirdiğini duyurdu.

Ancak Türkiye’nin Çin’den ithal edilen motorlu taşıtlara getirdiği yüzde 40 vergi Çin’le ”ticaret savaşı” içerisinde görülen AB’yi geride bıraktı. Çinli yetkililer Türkiye’nin vergi politikasına tepkili.

Ticaret Bakanlığı’nın 7 Temmuz’da Çin’den gelen tüm araçlara yüzde 40 ek vergi uygulanmasına ilişkin kararı, Resmî Gazete’de yayınlamasıyla birlikte Çin’den gelen araçların Türkiye’de toplamda yüzde 50’nin üzerinde vergiyle satılması söz konusu oldu.

TIKLAYIN – Çin’den ithal edilen tüm araçlara yüzde 40 ek vergi geldi

”Türkiye’ye yatırım yapma konusunda şirketlerimizin güveni sarsıldı”

Çin Ticaret Bakanlığı (MOFCOM) ”Türkiye’nin kararından şiddetli bir memnuniyetsizlik duyduklarını ve bu karara karşı olduklarını söyleyip bu uygulamadan acilen geri dönülmesi çağrısında” bulundu. MOFCOM, ”Türkiye’nin kararının Dünya Ticaret Örgütü kurallarını ihlal ettiğini” de savundu.  MOFCOM, ”Türkiye’nin bu kararla hem Türkiye’deki yerli alıcının çıkarlarına zarar verdiğini hem de Çin’li firmaların Türkiye’deki ticaret ortamına yönelik endişelerini  artırıp, Türkiye’ye yatırım yapma konusundaki güvenlerini sarsmış olduğunu” öne sürdü. 

Hükümet teşvikleriyle geliştirilen Çin Elektrikli Araçları dünyadaki rakiplerinden yüzde çok daha ucuza mal edilip ucuza satılması ile biliniyor.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın 3-5 Haziran’da Çin’i ziyaret etmiş ”ziyaretindeki önceliğin ticari iş birlikler olduğunu”, Çin’in Türkiye’deki yatırımlarını artırmayı amaçladıklarını ifade etmişti. Bakan Fidan, ziyareti sırasında Türkiye ile Çin’in örtüşen görüşe sahip olduğunu belirtmiş, her iki ülkenin de uluslararası sistemde daha adil bir anlayışın hakim olmasını savunduğunu söylemişti. 

Çin’den ithal edilen elektrikli taşıtlar için yüzde 40 ek gümrük vergisi uygulanması, 7 Temmuz’da yürürlüğe girecek. (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x